Administrative Staff
Dennis, Andrea
Principal
Lewis, Jataun
Assistant Principal
Raulerson, Robin
Assistant Principal
Burden, Madonna
Counselor
Eiland, Stacey
Counselor
Teaching Staff
Barnes, LaToya

Advanced Math
Year I

Math Chair

Blake, Robert

Physical Education
Year I, II, III

Head Baseball Coach

Burch, Cheryl

Individuals & Societies
Year III

Extended Day
National History Day

Castelin, Darlene

Advanced Science Year I

Science Fair

Cooper, Tiara

Language & Literature
Year II

FCA Sponsor
Girls Basketball Coach

Driggers, Nicole

Physical Eduation
Year II

Cheer Assistant Coach

Eiland, Leisa

Design
Year I

 

Fosnight, Tiffany

Individuals & Societies
Year II

 

Foster, Melissa

Advanced Math
Year I


Fussell, Courtney

Language & Literature
Year I

Girls Soccer Head Coach

Galemore, Lori

Band
Year I, II, III

Performance Band Instructor

Goodson, Linda

Language & Literature
Year III

Shakespeare

Harris, Aaron

Individuals & Societies
Year I

 

Hatchett, Hayley

Language & Literature
Year I

National Junior Honors Society Sponsor

Herrington, Kristen

Advanced Science
Year II, III

 

Hill, Precilla

Advanced Math
Year II

Holly, Carlos

Foreign Language Spanish
Year II, III

Jones, Hart

Drama
Creative Writing

Year I

Kennedy, Angela

Foreign Language
French

Year I, II, III

Box Tops for Education

Lacoste, Rebecca

Library Media
Specialist

Building Test Coordinator
Yearbook Advisor
Website Manager

Lang, Taraca

Design
Year II & III

Dance Team Sponsor

Manning, Timothy

Individuals & Societies
Year II

 

McCants, Jessica

Language & Literature 
Year II
Journalism

Newsletter Coordinator
RTI Coordinator

McNeill, Joseph

Advanced Math
Year II, III

Head Basketball Coach
Football Assistant Coach

Mix, Vanessa

Foreign Language Spanish
Year I, II

 

Morgan, Jennifer

Individuals & Societies
Year I

Student Council Sponsor Cheer Head Coach

Owens, Yolanda

Physical Education
Year I

Volleyball Head Coach

Payne, Sonya

Visual Arts
Year I, II, III

Art Club Sponsor
Anime Club Sponsor

Prewitt, Cynthia

Advanced Science
Year I

Science Fair

Reed, Jessica

Advanced Science
Year III

Robotics Club
Science Club

Rivera, Teresita

Foreign Language Spanish
Year I


Sharma, Seema

Advanced Science
Year II

Robotics Club Sponsor
Science Club Sponsor
SWAT Team Sponsor

Shearer, Laurie

Chorous
Language Through Voice
Year I, II, III

Concert Chorus 

Shenesey, Jonah

Physical Education
Year II, III

Football Head Coach

Smith, Wynetta

Advanced Math, Algebra
Year III

 

Thompson, Melissa

Physical Education
Year I, III

Girls Track Coach
Archery Team Sponsor
Recycling Club Sponsor

Vickers, Andrea

Drama, Video Production
Year II, III

Drama Club Sponsor
News Team Sponsor

Walton, Brooks

Drama Year II
Foreign Language Latin
Year I

Woodbury, Nicol

Language & Literature
Year III

IB Coordinator

Support Staff
Britton, Jessie
Britton, Jessie

Head Custodian

Campbell, Donna
Campbell, Donna
School Nurse
Davis, Parish
Davis, Parish
Plant Manager
Love, Wendy
Love, Wendy
Registrar
Pate, Donna
Pate, Donna
Bookkeeper